A15 LED Bulb, 800 Lumens
Bulk Savings
automatically applied on carts over $500 - Learn more
Bulk Savings
automatically applied on orders over $500 - Learn more
Volume Discounts automatically applied for orders $500+
Free Shipping on orders $100+
Ships within 1 business dayOverview




Compact LED for refrigerators or fans. Withstands temperature as low as 4°F.Overview




Compact LED for refrigerators or fans. Withstands temperature as low as 4°F.Details
DIMMABLE
Dial in the perfect ambiance with smooth dimming from 100% to 10%. True color rendering brings out the best in any room.
SAVE ENERGY
Save up to 85% on energy costs versus traditional bulbs. A longer lifespan than halogen, incandescent, and fluorescent means fewer replacements and less maintenance.
APPLICATIONS
Compact A15 LED bulbs feature an E26 base that is ideal for refrigerators and fans. They offer instant start up with no warm up and withstand temperatures down to 4°F.
EYE COMFORT
Our A15 LED Bulbs have no buzzing or flickering for maximum eye comfort.
CERTIFICATIONS
5-Year Warranty. Sunco is proudly based in the USA, offering quality products at affordable prices backed by industry-leading warranties and knowledgeable support specialists. This fixture is UL, FCC and RoHS certified.




Specifications
| A15 LED Bulb, 800 Lumens Specifications
Download Specs |
|
|---|---|
| Lumens | 800LM |
| Efficacy | 100LM/W |
| Wattage | 8W |
| Wattage Equivalency | 60W |
| Voltage | 120V |
| Operating Temperature | 4°F - 104°F |
| Dimmable | Dimmable |
| Color Temperature | 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K |
| CRI | 80+ |
| Beam Angle | 240° |
| Moisture Rating | Damp Rated |
| Bulb Base | E26 |
| Finish | Frosted |
| Material | Aluminum, Polycarbonate |
| Compliance | Not available for sale in California |
| Certifications | UL, FCC, RoHS |
| Switching Cycles | 30,000 |
| Lifetime | 15,000 Hours |
| Warranty | 5-Year |
Downloads
Maximize Your Savings
| SPEND | SAVE |
|---|---|
| $500 - $999 | 5% |
| $1,000 - $1,999 | 11% |
| $2,000 - $2,999 | 12% |
| $3,000 - $3,999 | 13% |
| $4,000 - $4,999 | 14% |
| $5,000 - $5,999 | 15% |
| $6,000 - $6,999 | 16% |
| SPEND | SAVE |
|---|---|
| $7,000 - $7,999 | 17% |
| $8,000 - $8,999 | 18% |
| $9,000 - $9,999 | 19% |
| $10,000 - $19,999 | 20% |
| $20,000 - $49,999 | 25% |
| Over $50,000 | 30% |
*Discounts apply to all products; rates may vary by product.
Customer Reviews
- Reviews
- Questions
Perfect
We had such a hard time finding lights for my daughter’s vanity mirror…. Finally we found this site! The lights are just what we needed.. Shopping was fast! Priciing was fair. Thank you!!
The perfect lighting source
fast shipping; accurate lighting; fully dimmable with zero flicker. Thanks Sunco!
Nice and bright. Perfect for wall sconce or ceiling fan. Basically any light fixture they work in, I prefer these because they are A15 and not The standard size A19 light bulb.
Good
Sunco LED Wrap and bulbs
Great!! Fantastic company to deal with. The product has been great so far!