Recessed LED Retrofit Lighting, 5/6 Inch, Gimbal, 800 Lumens (Off White Trim)
Bulk Savings
automatically applied on carts over $500 - Learn more
Bulk Savings
automatically applied on orders over $500 - Learn more
Volume Discounts automatically applied for orders $500+
Free Shipping on orders $100+
Ships within 1 business dayOverview





Overview





Details
DIMMABLE
Seamless dimming capabilities (10%-100%) to fit any mood or decor. Convert to Sunco's LED adjustable gimbal downlights for instant energy savings (up to 85%). Sunco's LEDs last longer than traditional bulbs, with a 50,000 hour lifetime.
SIMPLE INSTALL
Follow our installation guide to directly install the gimbal fixture into an existing recessed can for instant, bright light in your kitchen, family room, bedroom, bathroom, and common areas. It is highly recommended that a licensed electrician install your fixture to meet electrical codes.
FULLY ADJUSTABLE
With a swiveling lens, this LED Gimbal Downlight offers the ability to focus light onto artwork, walls, sculptures, and other decorative fixtures in your home or office. Simply tilt the optic 45° and swivel a full 360°.
SUNCO BENEFITS
7-Year Warranty. Sunco is proudly based in the USA, offering quality products at affordable prices backed by industry-leading warranties and knowledgeable support specialists
CERTIFICATIONS
We uphold the highest standards for all our products by testing each product for optimal performance and safety. Our lights contain no mercury and don't emit UV or IR. UL classified and backed by FCC and RoHS certificates.



Specifications
| Recessed LED Retrofit Lighting, 5/6 Inch, Gimbal, 800 Lumens (Off White Trim) Specifications
Download Specs |
|
|---|---|
| Lumens | 800LM |
| Efficacy | 66.6LM/W |
| Wattage | 12W |
| Wattage Equivalency | 60W |
| Voltage | 120V |
| Operating Temperature | -4°F to 104°F |
| Dimmable | Dimmable |
| Color Temperature | 2700K-5000K |
| CRI | 80+ |
| Beam Angle | 90° |
| Moisture Rating | Damp Rated |
| IC Rated | No |
| Trim Color | Off White |
| Trim Type | Smooth |
| Included Components | Flush, E26 Adapter |
| Material | Aluminum, Polycarbonate |
| Compliance | Not available for sale in California |
| Certifications | UL, FCC, RoHS |
| Lifetime | 50,000 Hours |
| Warranty | 7 Years |
Maximize Your Savings
| SPEND | SAVE |
|---|---|
| $500 - $999 | 5% |
| $1,000 - $1,999 | 11% |
| $2,000 - $2,999 | 12% |
| $3,000 - $3,999 | 13% |
| $4,000 - $4,999 | 14% |
| $5,000 - $5,999 | 15% |
| $6,000 - $6,999 | 16% |
| SPEND | SAVE |
|---|---|
| $7,000 - $7,999 | 17% |
| $8,000 - $8,999 | 18% |
| $9,000 - $9,999 | 19% |
| $10,000 - $19,999 | 20% |
| $20,000 - $49,999 | 25% |
| Over $50,000 | 30% |
*Discounts apply to all products; rates may vary by product.
Customer Reviews
- Reviews
- Questions
Good quality
I just started to install them, they are well made. Love it!
Retrofit
Very Quick and Easy. No issues
Gimbal trims color
Your gimbal led trims are a different color of white from your normal led trims. Not the color of the light, the color of the trim itself.
Awesome customer service!
Had some minor issues with damage to items that I received. Customer service immediately took care of the problem and sent new units to rectify the problem.

