Recessed LED Lighting, 3 Inch, Slim, Selectable CCT, 500 Lumens
Bulk Savings
automatically applied on carts over $500 - Learn more
Bulk Savings
automatically applied on orders over $500 - Learn more
Volume Discounts automatically applied for orders $500+
Free Shipping on orders $100+
Ships within 1 business dayOverview


Overview


Details
● SELECTABLE CCT 2700K–6000K - Selectable CCT options include 2700K Warm White, 3000K Soft White, 4000K Cool White, 5000K Daylight, and 6000K Bright White for the right light color in any room.
● DIMMABLE 10%–100% CONTROL - Seamless dimming range (10%–100%) adjusts this LED recessed light from low ambient levels to full output for task lighting. Use with compatible dimmer switches for consistent operation.
● CANLESS WAFER INSTALL, J-BOX INCLUDED - Slim canless recessed wafer light installs without a recessed can. Connect wiring in the included junction box, cut the ceiling opening using the template, then secure with spring clips. Requires clearance above the ceiling and does not fit under a joist.
● IC RATED & DAMP RATED - IC-rated recessed downlight allows direct contact with insulation. The thermally protected junction box helps manage heat during operation for reliable long-term performance. Damp-rated for indoor ceilings in bathrooms, laundry rooms, and covered areas.
● CERTIFICATIONS - We uphold the highest standards by testing each product for optimal performance and safety. This product is ETL, FCC & RoHS certified.
● SUNCO BENEFITS - 7-Year Protection! Say hello to a brighter future with Sunco benefits - industry-leading coverage, support, and peace of mind.





Specifications
| Recessed LED Lighting, 3 Inch, Slim, Selectable CCT, 500 Lumens Specifications
Download Specs |
|
|---|---|
| Lumens | 500LM |
| Efficacy | 62.50LM/W |
| Wattage | 8W |
| Voltage | 120V |
| Operating Temperature | 4°F-113°F |
| Dimmable | Dimmable |
| Color Temperature | 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K |
| Selectable Details | See install manual for control details. |
| CRI | 80+ |
| Beam Angle | 85° |
| Moisture Rating | Damp Rated |
| IC Rated | Yes |
| Trim Type | Smooth |
| J-Box Included | Yes |
| Included Components | Flush, Junction Box, Constant Current Driver |
| Mount Type | Recessed |
| Material | Polycarbonate, Copper Wiring |
| Compliance | NOTE: Maximum Output Voltage: 36V, Maximum Current: 310mA, Constant Current Driver |
| Certifications | ETL, ES, FCC, RoHS |
| Switching Cycles | 50,000 |
| Lifetime | 50,000 Hours |
| Warranty | 7-Year |
Maximize Your Savings
| SPEND | SAVE |
|---|---|
| $500 - $999 | 5% |
| $1,000 - $1,999 | 11% |
| $2,000 - $2,999 | 12% |
| $3,000 - $3,999 | 13% |
| $4,000 - $4,999 | 14% |
| $5,000 - $5,999 | 15% |
| $6,000 - $6,999 | 16% |
| SPEND | SAVE |
|---|---|
| $7,000 - $7,999 | 17% |
| $8,000 - $8,999 | 18% |
| $9,000 - $9,999 | 19% |
| $10,000 - $19,999 | 20% |
| $20,000 - $49,999 | 25% |
| Over $50,000 | 30% |
*Discounts apply to all products; rates may vary by product.
Customer Reviews
- Reviews
- Questions
Great product
Easy installation and plenty of light
them
I’m a contractor and there isn’t a better value and longevity I’ve found