A19 LED Bulb, Dusk to Dawn Photocell, 800 Lumens
Bulk Savings
automatically applied on carts over $500 - Learn more
Bulk Savings
automatically applied on orders over $500 - Learn more
Volume Discounts automatically applied for orders $500+
Free Shipping on orders $100+
Ships within 1 business dayOverview



Overview



Details
DUSK TO DAWN
Using the latest technology, Sunco's A19 LED Dusk to Dawn Bulb powers on automatically when the sun goes down using a photocell sensor that detects light levels. Flip the switch on to activate the sensor. Just set it and forget it. Note: This bulb is non-dimmable.
VERSATILITY
No need to worry about accidentally leaving the lights on, so you save energy.
SUNCO BENEFITS
5-Year Warranty. Sunco is proudly based in the USA, offering quality products at affordable prices backed by industry-leading warranties and knowledgeable support specialists. Not for sale in California.
CERTIFICATIONS
We uphold the highest standards for all our products by testing each product for optimal performance and safety.



Specifications
| A19 LED Bulb, Dusk to Dawn Photocell, 800 Lumens Specifications
Download Specs |
|
|---|---|
| Lumens | 800LM |
| Efficacy | 89LM/W |
| Wattage | 9W |
| Wattage Equivalency | 60W |
| Voltage | 120V |
| Operating Temperature | -4°F-104°F |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Color Temperature | 2700K, 3000K, 4000K, 5000K |
| Beam Angle | 240° |
| Moisture Rating | Damp Rated |
| Bulb Base | E26 |
| Sensor Type | Yes, Infrared Photocell Sensor |
| Sensor Details | See install manual for full details about the Dusk to Dawn sensor. |
| Finish | Frosted |
| Material | Aluminum, Polycarbonate |
| Compliance | Not available for sale in California |
| Certifications | UL, FCC, RoHS |
| Switching Cycles | 30,000 |
| Lifetime | 25,000 Hours |
| Warranty | 5-Year |
Downloads
Maximize Your Savings
| SPEND | SAVE |
|---|---|
| $500 - $999 | 5% |
| $1,000 - $1,999 | 11% |
| $2,000 - $2,999 | 12% |
| $3,000 - $3,999 | 13% |
| $4,000 - $4,999 | 14% |
| $5,000 - $5,999 | 15% |
| $6,000 - $6,999 | 16% |
| SPEND | SAVE |
|---|---|
| $7,000 - $7,999 | 17% |
| $8,000 - $8,999 | 18% |
| $9,000 - $9,999 | 19% |
| $10,000 - $19,999 | 20% |
| $20,000 - $49,999 | 25% |
| Over $50,000 | 30% |
*Discounts apply to all products; rates may vary by product.
Customer Reviews
- Reviews
- Questions
Dusk to Dawn
The light comes on reliably at dusk and stays on til sunrise. It is very bright and provides good light for the area. I definitely recommend this product.
Bright and Reliable
I love Sunco products as they are extremely reliable while being reasonably priced.
Bulb review
works well in my outside lamppost
A19 800 Lumens 9W
Great LED Bulb & great price
Sunco Review
Order was promptly processed. Order recieved in a timely matter. Will use this web site again in the future