Recessed LED Lighting, 5/6 Inch, Disk Downlight, 15W, 1050 Lumens
Bulk Savings
automatically applied on carts over $500 - Learn more
Bulk Savings
automatically applied on orders over $500 - Learn more
Volume Discounts automatically applied for orders $500+
Free Shipping on orders $100+
Ships within 1 business dayOverview





Overview





Details
SIMPLE INSTALL
Sunco's LED disk downlights can be direct wired to a 3.5" or 4" junction box which means they do not need a can. Includes copper wiring. Disk surface mounts directly to the ceiling for instant bright light in your kitchen, family room, bedroom, bathroom, and common areas of your home or office.
DIMMABLE
Seamless dimming capabilities (100%-10%) to fit any mood or decor.
CRI90
Our LED recessed lights give off sunlight-like quality (CRI90+) for true color rendering, ideal applications include bedroom, kitchen, living areas, hallways, and offices.
GO GREEN
Convert to LED with Sunco for instant energy savings (up to 85%)! Sunco's LED recessed lights last longer than traditional bulbs.
SUNCO BENEFITS
7-Year Warranty. Sunco is proudly based in the USA, offering quality products at affordable prices backed by industry-leading warranties and knowledgeable support specialists.
CERTIFICATIONS
We uphold the highest standards for all our products by testing each product for optimal performance and safety. Proudly backed by ETL (2700K-5000K); FCC, RoHS certificates.



Specifications
| Recessed LED Lighting, 5/6 Inch, Disk Downlight, 15W, 1050 Lumens Specifications
Download Specs |
|
|---|---|
| Lumens | 1050LM |
| Efficacy | 70LM/W |
| Wattage | 15W |
| Voltage | 120V |
| Operating Temperature | 4°F-104°F |
| Dimmable | Dimmable |
| Dimming Details | 10%-100% Dimming |
| Color Temperature | 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K |
| CRI | 80+ |
| Beam Angle | 110° |
| Moisture Rating | Damp Rated |
| IC Rated | Yes |
| Trim Color | White |
| Trim Type | Smooth |
| J-Box Included | No |
| Included Components | Direct Wire, TP24 Connector, Adapter Clips, E26 Adapter |
| Certifications | ETL (2700K-5000K); FCC, RoHS |
| Switching Cycles | 30,000 |
| Lifetime | 50,000 Hours |
| Warranty | 7-Year |
Maximize Your Savings
| SPEND | SAVE |
|---|---|
| $500 - $999 | 5% |
| $1,000 - $1,999 | 11% |
| $2,000 - $2,999 | 12% |
| $3,000 - $3,999 | 13% |
| $4,000 - $4,999 | 14% |
| $5,000 - $5,999 | 15% |
| $6,000 - $6,999 | 16% |
| SPEND | SAVE |
|---|---|
| $7,000 - $7,999 | 17% |
| $8,000 - $8,999 | 18% |
| $9,000 - $9,999 | 19% |
| $10,000 - $19,999 | 20% |
| $20,000 - $49,999 | 25% |
| Over $50,000 | 30% |
*Discounts apply to all products; rates may vary by product.
Customer Reviews
- Reviews
- Questions
Very good. Thanks
Good value
Good light kit for the price. Works well
good deals
easy and quick.
8
good quality and good prices
GREAT LIGHT
REALLY NICE LIGHT BRIGHT AND DURABLE






